Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Galéria

Tanösvény a Dombay-tótól a Zengőig

 

A Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet földrajzi, geológiai adottságai miatt természetes növény- és állatvilága fajokban igen gazdag, emellett műemlékekben, kultúrtörténeti és néprajzi emlékekben is bővelkedik. A vadregényes területet túraútvonalak hálózzák be, így gyalogosan is jól bejárható…

Ősidők óta lakott hely a Zengő déli lejtője, amit az őskorban a lengyeli kultúra népe, az ókorban a feltárt római villák sora tanúsít - Dombay János ásatásai nyomán. Szent István Szent Benedek rendi monostort alapított az 1000. év táján Pécsváradon, Pannonhalma után a másodikat. Ennek emlékeit tekinthetjük meg ma is a pécsváradi várban…

2003-ban a Zengőre telepítendő lokátor elleni tiltakozásokkal kerül Pécsvárad a figyelem központjába. A Honvédelmi Minisztérium már 1996-ban lépéseket tett lokátor építésére a Zengő csúcsán, a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet területén, amit EU-csatlakozásunk után a Natura 2000 is védett. Civil szervezetek emelték fel szavukat a védett terület érdekében: 1996-tól a Pécsváradi Várbaráti Kör, 2004-től, amikor meg akarták kezdeni az építkezéseket, a Civilek a Zengőért Mozgalom. Tiltakozásukkal sikerült érvényre juttatni a természet, azaz az ember érdekeit. A harc jelképe a Kelet-Mecsek fokozottan védett növényritkasága, a bánáti bazsarózsa lett…

…Ebben a páratlanul gazdag természeti és kultúrtörténeti környezetben található a Zengő Tanösvény, mely a Pécsvárad mellett található Dombay-tótól indul, és a Mecsek legmagasabb pontján, a Zengő csúcson ér véget.

 

Az útvonal:

Dombay-tó – Zengő

A Dombay-tónál található első táblánál kezdjük utunkat a Zengőre. Keskeny betonút vezet nyaralók, hétvégi házak között, melyen a Z+ jelzést követjük. Még mielőtt beérnénk Pécsváradra, a Z+ és a P+ jelzések találkozásánál áttérünk a P+ jelre és balra fordulva a hegynek vesszük az útirányt. Ezen az útszakaszon egymáshoz viszonylag közel találkozunk a 2., 3., és 4. táblákkal. Az erdőbe beérve utunk hosszan kanyarog felfelé a hegyre. Az 5. táblát elérve kell áttérnünk a Pécsvárad felől érkező S- jelzésre, mely már egyenesen a Mecsek legmagasabb csúcsára, a Zengőre (682m) visz bennünket. 

(Időközben a 2. és a 3. tábla sajnos nem bírta az időjárás viszontagságait, így el kellett távlítanunk. Így ezeket csak itt virtuálisan lehet megtekinteni)